Приватне БТІ «А++»

Як перевести житлове приміщення у нежитловий фонд: всі нюанси процесу

Використання житлових або нежитлових приміщень відбувається відповідно до їх функціонального призначення. Його можна змінювати згідно з діючим законодавством залежно від нових потреб. Процедура переведення житлового приміщення в нежитлове — досить складна та тривала, має відбуватися відповідно до змін у Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності», прийнятих 10.05.2017 р.

Поняття нежитлового фонду

Нежитловий фонд — це приміщення комерційного призначення (магазини, перукарні, офіси тощо), підсобні приміщення (комори, склади), а також ті, які виконують суспільно значимі функції (горища, підвали, різноманітні технічні кімнати). Від житлового фонду нежитловий відрізняється тим, що у ньому не передбачено можливості проживання людей та не прописана процедура реєстрації мешканців.

Необхідність переведення приміщень з одного фонду в інший виникає досить часто. Це, наприклад, може бути при облаштуванні у житлових приміщеннях перукарень, магазинів, різноманітних салонів, медичних кабінетів тощо.

Етапи переведення житлового приміщення в нежитлове

Процедура переведення житлового приміщення в нежитлове першочергово залежить від його майбутнього цільового призначення. Якщо замість квартири планується облаштувати торгову точку, то знадобиться проєкт магазину, якщо офіс — проєкт офісу. Пакет документу для різних нежитлових приміщень буде відрізнятися.

Перший, підготовчий етап переведення нежитлового приміщення в житлове виглядатиме наступним чином:
  • огляд об'єкта та встановлення деталей;
  • підготовчі роботи: розробка передпроєктної пропозиції, у якій відображується планування до та після реконструкції, приміщення та його фасад на загальному плані будівлі;
  • якщо у нежитлове приміщення переводиться квартира у багатоквартирному будинку, то необхідно отримати згоду від сусідів суміжних приміщень. Якщо це неможливо, то отримують дозвіл від обслуговуючого комунального підприємства або ОСББ;
  • передача пакету документів у місцеве управління архітектури з метою отримання містобудівних умов та обмежень. Цей документ необхідно отримати до початку розробки основного проєкту.
Це всі заходи, які стосуються підготовчого етапу. Наступний крок — проєктування.

Зміна функціонального призначення
об'єкту за 2 місяці

Виготовлення проєктної документації для переведення житлового приміщення в нежитлове

При розробці проєктної документації враховується клас наслідків (відповідальності) об'єкту. Це характеристика рівня можливої небезпеки для життя та здоров'я людей, які постійно чи тимчасово знаходяться на об'єкті або біля нього, матеріальних втрат, які можуть настати при втраті його цілісності або припиненні експлуатації.

Віднесення приміщення до певного класу залежить від того, що саме власник бажає змінити під час реконструкції. Якщо зміни не торкнуться несучих конструкцій, то приміщення буде віднесено до класу СС1. Це дещо спростить його переведення з житлового в нежитлове. Вартість переходу буде дорожчою, якщо планується масштабна реконструкція та приналежність до класу СС2.

Переведення приміщення класу СС1 відбувається наступним чином:
  • розробка спрощеного проєкту згідно з призначенням майбутнього нежитлового приміщення;
  • укладання договору технагляду;
  • після підготовки проєкту в архітектурно-містобудівельне управління подається повідомлення про початок робіт;
  • після реєстрації повідомлення або відсутності відмови протягом 10 днів починається будівництво.
Після завершення реконструкції приміщення під нежитлове реалізуються наступні задачі:
  • виготовлення нового технічного паспорта;
  • укладання договору пайової участі з органами місцевого самоврядування та сплата внеску до бюджету;
  • подача декларація про готовність об'єкта до експлуатації в управління архітектури, реєстрація з внесенням даних до реєстру;
  • нотаріус або державний реєстратор оформлюють право на власність та вносять дані до реєстру майнових прав.
Якщо клас наслідків приміщення було визначено як СС2, то процедура буде наступною:
  • розроблюється повний проєкт з необхідними за законом розділами;
  • здійснюється державна експертиза об'єкта з подальшим наданням позитивного висновку комісією;
  • укладається договір авторського та технічного нагляду;
  • укладається договір з ліцензійною будівельною компанією.
Після звершення реконструкції приміщення здійснюється його введення в експлуатацію. Від процедури оформлення об'єктів класу СС1 вона відрізняється тим, що замість реєстрації декларації отримують Сертифікат про готовність об'єкта.

Приватне БТІ «А++» пропонує послуги зі зміни функціонального призначення об'єктів нерухомості. Ми знаємо, як зекономити ваш час та виконати все в рамках законодавства з мінімальними витратами.

Зміна функціонального призначення
об'єкту за 2 місяці