Визнання права власності на самочинне будівництво можливе позасудовим шляхом та у судовому порядку. Вирішення питання без суду доступне лише у випадках, коли виконані всі вимоги, а у реальному житті таке мало коли трапляється. Тому визнання права власності на будинок частіше відбувається через суд.
В яких випадках треба звертатись до суду
Узаконення самовільного будівництва через суд відбувається у наступних випадках:
- спір із сусідами, міськими установами про існування такої будови;
- проблеми з органом ДІАМ з приводу прийняття будинку в експлуатацію;
- проведення самовільного будівництва без дотримання будівельних норм і правил;
- зведення без наявності державного акту на земельну ділянку;
- при спадкуванні незаконно зведеної споруди;
- при необхідності отримати право власності на таку будову у стадії зведення – фактично право власності на будівельні матеріали;
- поділ майна між подружжям при розлученні.
В судовому порядку також розглядається узаконення, якщо позивач володіє нерухомістю або земельною ділянкою безперервно – протягом 10 років для нерухомості і протягом 15 років для ділянки.
Зауважте, що узаконення самочинного будівництва у суді неможливе, якщо до цього про ваші наміри не заявлено до компетентного державного органу – ДІАМ. Так, суд виступає захисником інтересів. Якщо ви не зверталися до ДІАМ та органів містобудування, то ваші інтереси не порушені і немає складу судового процесу. У випадку ж, коли наявний спір, питанням займається саме суддя за місцем знаходження незаконної споруди.