Приватне БТІ «А++»

Відповідальність за самовільне будівництво в 2021 році

Відсутність документації на самовільне будівництво – поширена проблема в Україні. За статистикою від фахівців, близько 1,5 млн незаконних самобудов потребують реєстрації. Більша частина з них – у селах. Мешканці зводять будови на ділянках, хибно вважаючи, що право власності на землю дає можливість будувати будь-які приміщення.

Що таке самочинне будівництво

Нерухомість, включаючи житловий будинок, споруди та будівлі прибудинкові, вважаються самочинним будівництвом у разі:

  • зведення на земельній ділянці, що не відповідає за призначенням;
  • відсутності документа, що надає право на зведення, чи повного проекту будівництва;
  • порушення актуальних будівельних правил та нормативних актів

Особа, що здійснила самочинне будівництво, не має права власності на зведену нерухомість! Щодо порушень будівельних норм, будова має бути зведена за затвердженим проектом згідно останніх редакцій норм і правил будівництва в Україні. Як незаконну прибудову розглядають також балкони, комірчини, додаткові кімнати тощо
Відповідальність за самовільне будівництво

Відповідальність за самовільну забудову

Питання самовільного будівництва регулюється декількома законодавчими актами:

  • стаття 376 Цивільного кодексу України визначає, що саме є самочинним будівництвом;
  • ч. 6 ст. 11 Закону України «Про будівельні норми» визначає відповідальність за недотримання норм будівництва;
  • ст. 25 Закону України «Про основи містобудування» визначає перелік осіб, що несуть відповідальність за самобудови;
  • Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» деталізує цей перелік;
  • ст. 96, 96-1, 188-42 КупАП – адміністративна відповідальність;
  • ст. 197-1, 275 ККУ – кримінальна відповідальність.

Характер відповідальності визначається в судовому порядку та залежить від того, за якими документами зведена незаконна добудова, на якій ділянці, чи є повна документація також і на ділянку.

Штрафні санкції – адміністративна відповідальність За самочинне будівництво особа може понести:

  • адміністративну відповідальність – штраф;
  • кримінальну відповідальність за зведення на самовільно зайнятій ділянці – штраф, або арешт на строк до 6 місяців, або позбавленні волі на строк до 3-х років.

Розмір штрафу за рішенням суду може скласти до 18 мінімальних зарплат – 108000 грн. Він накладається у разі зведення без проекту та дозволу, на території, що не була відведена для цієї мети, при порушенні норм будівництва. Адміністративна відповідальність чекає також за експлуатацію будівлі, що була зведена самочинно.

Кримінальна відповідальність Якщо особа незаконно зайняла земельну ділянку та самочинно збудувала будинок чи іншу споруду, їй загрожує кримінальна відповідальність. Регулювання у сфері самочинного будівництва виконує державний архітектурно-будівельний контроль. За його позовами до суду особа притягується до адміністративної чи кримінальної відповідальності, в залежності від характеру порушень та при будівництві на чужій землі без дозволу власника.

Знесення та конфіскація, стягнення в заставу

Рішення про знесення самобуду видається судом у разі, якщо:

  • будівля зведена з грубими порушеннями норм і правил;
  • особі була надана можливість виправити відхилення від норм, та вона цього не зробила;
  • добудову, гараж, житлову будівлю зведено на незаконно займаній ділянці.

Уповноважена особа державного архітектурно-будівельного контролю надає перелік робіт, які необхідно провести у будові, щоб визнати її законною та підготувати документи.

Якщо особа, що вчинила незаконне будівництво, не зробила таких виправлень, рішенням суду будову необхідно знести. Усі витрати, пов'язані з цим, покриває особа, що звела будівлю.
Практика показує, що рішення про знесення видається, коли вичерпані чи неможливі інші заходи впливу на особу, а також у разі зведення на ділянці, що їй не належить.

Конфіскація Конфіскація самочинно збудованого майна можлива, якщо у епізоді порушення закону суд знайде кримінальні мотиви. Окрім використання ділянки без права власності, такими є отримання майна, матеріалів незаконним шляхом, або використання самобудови у злочинних діях.

Стягнення на заставу Відомі випадки, коли земля під самобудовою або сама будівля ставали об'єктом застави для кредитора. При стягненні заборгованості право власності на заставу переходить до кредитора, але самобудова без дозвільної документації не передбачає права власності.

За таких умов, фактичні користувачі будівлі виселяються, а власник може подати до суду, але має нести відповідальність за порушення процедури отримання документів. На жаль, така судова справа може тривати роками.

Відповідальність за самовільне будівництво

Легалізація самовільних
забудов за 1 місяць

Визнання права власності на самочинне будівництво

Особа, що звела будівлю без необхідних документів, не набуває права власності, не може його продавати, дарувати, залишати у спадок. Щоб будівля стала об'єктом права, її необхідно легалізувати. Це стосується не тільки житлового будинку, але й гаража, балкону, що зведені незаконно.

Способи узаконення

Порядок легалізації: судовий та позасудовий. Для позасудового мають виконуватись такі вимоги:

  • забудовник має право власності на землю;
  • житловий, садовий, дачний чи присадибний будинок зведено до 5 серпня 1992 року.

Орган державного будівельно-архітектурного контролю розглядає заяву на легалізацію впродовж 10 робочих днів. У разі схвалення штрафи не застосовуються. Можна звернутися до районної адміністрації, щоб узаконити житло, маючи технічний паспорт, право власності на землю та присвоєну адресу.

Для позасудового узаконення необхідно надати:

  • заяву;
  • заповнену декларацію про готовність об'єкта до експлуатації;
  • звіт про технічне обстеження;
  • копії документів про право власності на земельну ділянку;
  • технічний паспорт.

Паспорт має бути з відміткою, що безпечна експлуатація споруди можлива.

Позовна заява для легалізації через суд приймається, якщо будівництво об'єкта здійснювалось за всіма будівельними, архітектурними, санітарними нормами, а також за цільовим призначенням земельної ділянки.
Якщо забудовник не є власником ділянки, необхідна засвідчена згода власника на забудову. Щоб подати позов також необхідні технічний паспорт, висновок проектної організації, та органів, що контролюють дотримання вимог будівництва.

Будівельна амністія

Це окрема, спрощена процедура позасудової легалізації для будівель менше 300 кв.м., що зведені у період 1992-2015 рр. Чинна будівельна амністія, що вступила в дію у 2018 році, має безстроковий характер.

Якщо за цими вимогами будівля потрапляє під будівельну амністію, забудовник має подати такі документи:

  • технічний паспорт;
  • право власності на землю, де розташований самобуд;
  • заяву на узгодження місця будови;
  • декларацію про готовність до експлуатації.

Якщо будівля сільгосп призначення, та має площу більше 100 кв.м., необхідно скласти звіт про технічне обстеження. Всі документи подаються до ЦНАП та розглядаються до 10 робочих днів. Подати документи можна також до органів ДАБК через портал ДІЯ.

Приватне БТІ «А++» надає послуги оформлення технічних паспортів на об'єкти нерухомості – документ буде готовий упродовж 5 днів. Надаємо допомогу при державній реєстрації, складаємо повний пакет документів задля економії вашого часу та уникнення помилок у документації. Звертайтесь до приватного БТІ для легалізації самовільної прибудови за 1 місяць!

Легалізація самовільних
забудов за 1 місяць