Питання самовільного будівництва регулюється декількома законодавчими актами:
- стаття 376 Цивільного кодексу України визначає, що саме є самочинним будівництвом;
- ч. 6 ст. 11 Закону України «Про будівельні норми» визначає відповідальність за недотримання норм будівництва;
- ст. 25 Закону України «Про основи містобудування» визначає перелік осіб, що несуть відповідальність за самобудови;
- Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» деталізує цей перелік;
- ст. 96, 96-1, 188-42 КупАП – адміністративна відповідальність;
- ст. 197-1, 275 ККУ – кримінальна відповідальність.
Характер відповідальності визначається в судовому порядку та залежить від того, за якими документами зведена незаконна добудова, на якій ділянці, чи є повна документація також і на ділянку.
Штрафні санкції – адміністративна відповідальність За самочинне будівництво особа може понести:
- адміністративну відповідальність – штраф;
- кримінальну відповідальність за зведення на самовільно зайнятій ділянці – штраф, або арешт на строк до 6 місяців, або позбавленні волі на строк до 3-х років.
Розмір штрафу за рішенням суду може скласти до 18 мінімальних зарплат – 108000 грн. Він накладається у разі зведення без проекту та дозволу, на території, що не була відведена для цієї мети, при порушенні норм будівництва. Адміністративна відповідальність чекає також за експлуатацію будівлі, що була зведена самочинно.
Кримінальна відповідальність Якщо особа незаконно зайняла земельну ділянку та самочинно збудувала будинок чи іншу споруду, їй загрожує кримінальна відповідальність. Регулювання у сфері самочинного будівництва виконує державний архітектурно-будівельний контроль. За його позовами до суду особа притягується до адміністративної чи кримінальної відповідальності, в залежності від характеру порушень та при будівництві на чужій землі без дозволу власника.
Знесення та конфіскація, стягнення в заставу Рішення про знесення самобуду видається судом у разі, якщо:
- будівля зведена з грубими порушеннями норм і правил;
- особі була надана можливість виправити відхилення від норм, та вона цього не зробила;
- добудову, гараж, житлову будівлю зведено на незаконно займаній ділянці.
Уповноважена особа державного архітектурно-будівельного контролю надає перелік робіт, які необхідно провести у будові, щоб визнати її законною та підготувати документи.
Якщо особа, що вчинила незаконне будівництво, не зробила таких виправлень, рішенням суду будову необхідно знести. Усі витрати, пов'язані з цим, покриває особа, що звела будівлю.
Практика показує, що рішення про знесення видається, коли вичерпані чи неможливі інші заходи впливу на особу, а також у разі зведення на ділянці, що їй не належить.
Конфіскація Конфіскація самочинно збудованого майна можлива, якщо у епізоді порушення закону суд знайде кримінальні мотиви. Окрім використання ділянки без права власності, такими є отримання майна, матеріалів незаконним шляхом, або використання самобудови у злочинних діях.
Стягнення на заставу Відомі випадки, коли земля під самобудовою або сама будівля ставали об'єктом застави для кредитора. При стягненні заборгованості право власності на заставу переходить до кредитора, але самобудова без дозвільної документації не передбачає права власності.
За таких умов, фактичні користувачі будівлі виселяються, а власник може подати до суду, але має нести відповідальність за порушення процедури отримання документів. На жаль, така судова справа може тривати роками.