Без реєстрації забудовник втрачає всі можливості повноцінно користуватися будівлею. У зв'язку з цим, до процедури оформлення так чи інакше доходять усі, хто звів будинок незаконно. Від об'єму будівництва, ділянки та технічних особливостей залежить, скільки коштує узаконити самобуд.
Офіційне оформлення збудованого об'єкта Легалізація – досить тривалий процес визнання будівлі законною та отримання офіційної документації на неї. Майнові права видають державні виконавчі органи, але процедура вимагає від заявника всебічної документальної підготовки.
Процес відрізнятиметься для будинків різних класів наслідків:
- СС1 – направлення в ДІАМ декларації про введення в експлуатацію;
- СС2 – реєстрація в ДІАМ акту готовності об'єкта до експлуатації.
До класу СС3 відносяться споруди промислового призначення, тому з ними проблеми самовільної забудови виникають значно рідше. ДІАМ – державна інспекція архітектури та містобудування України.
Будівлі, зведені незаконно у період з 1992 по 2011 рік потрапляють під будівельну амністію. Процедура узаконення спрощена, без штрафування. Але є умова: всі роботи мали бути проведені без порушень будівельних норм і правил, законів у сфері містобудування. Для реєстрації знадобляться:
- заява;
- декларація;
- технічний звіт, якщо площа понад 500 кв.м;
- право власності на землю.
Для отримання технічного звіту проводиться інвентаризація забудови.