Приватне БТІ «А++»

Чи можна узаконити самобуд в багатоквартирному будинку

Самобуд в багатоквартирному будинку можна вважати ще більш незаконним, ніж самовільне будівництво окремих споруд на земельних ділянках. Складність пов'язана з тим, що прибудова у під'їзді змінює конфігурацію не лише самої квартири, але й всього будинку.

Прибудови до багатоквартирного будинку

Є декілька варіантів, які дещо відрізняються за складністю узаконення:
  • самостійні прибудови до будівлі: розширені балкони, додаткові кімнати, окремі входи на першому поверсі;
  • окремі споруди у дворах багатоквартирних будинків: гаражі, сараї, інші об'єкти господарського призначення.
У обох випадках узаконити прибудову досить складно, але найбільше проблем виникає саме при оформленні самобуду першого типу – балконів та кімнат.

В чому складність

Фактично незаконна споруда, приєднана до діючого житла – це реконструкція квартири. Питання такого типу вирішують органи Державної інспекції архітектури та містобудування.

Відповідно до наказу №109 Мінрегіонбуду забудовник такої споруди повинен отримати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, бо змінює конфігурацію всього будинку, не лише приватної квартири.

Умови та обмеження видає міська рада на підставі документа про земельну ділянку. Але отримати її у приватну власність або довгострокову оренду складно, бо прибудинкова територія – це комунальна власність.
Оформление технического паспорта на квартиру
Як діяти

Якщо вдалося оформити оренду земельної ділянки під самобудом, необхідно отримати містобудівні умови та зробити проект. Потім слідує звернення до Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ).

У судовому порядку питання розглядається в одному з наступних випадків:
  • проблеми з сусідами, органами місцевого самоврядування через існування такої прибудови;
  • спір із органом ДІАМ з приводу прийняття прибудови в експлуатацію;
  • самобуд не відповідає діючим будівельним нормам та правилам, загрожує безпеці;
  • зведення без державного акту на ділянку землі під спорудою;
  • спадкування квартири з такою прибудовою;
  • поділ майна між подружжям при розірванні шлюбу.
Але звертатися з позовом про визнання права власності можна лише в тому випадку, якщо ви вже зверталися до інспекції, готували проект, отримували умови та обмеження.

Іншими словами, суд не розглядатиме справу, якщо ви не пройшли позасудовий шлях узаконення. Тільки якщо у позасудовому процесі вам відмовили, суд розглядає справу про захист ваших прав на приватизацію. Тож перед тим як узаконити самостійні прибудови в багатоквартирних будинках, спробуйте отримати містобудівні умови та обмеження, оновити технічний паспорт квартири, взяти ділянку в оренду чи приватну власність.
Оформление технического паспорта на квартиру
Обмеження самобуду у прибудинковій території

Оформити незаконні прибудови біля будинків на декілька квартир важко ще й тому, що прибудинкова територія використовується для обслуговування споруди. Наприклад, може бути перекритий доступ до:
  • пожежної драбини;
  • системи водовідведення;
  • газового обладнання;
  • тротуару.
Самобуд біля таких будівель має певні обмеження у процедурі узаконення:
  • не підпадає під будівельну амністію;
  • не приватизується за правом довгострокового використання – більше 10 років.
Тож перше, куди треба звертатися – органи самоврядування та міської влади для вирішення питання з оренди чи приватизації землі.

Допомогу в узаконенні прибудови надає приватне БТІ «А++» – консультації спеціалістів по вашій справі, комплексна підтримка та підготовка документації. Ми допоможемо пришвидшити процес та отримати найбільш позитивний результат з усіх можливих.

Легалізація самовільних
забудов за 1 місяць